Viikon kysymys
Luetuimmat
Uusimmat
A-
A+
Porvoon Akilleksen Ida Finell juoksi ylivoimaiseen voittoon 15-vuotiaiden tyttöjen 800 metrillä.
Akilles yleisurheilu
PORVOO Porvoon Huippukisojen osallistujamäärä ylitti kaikki odotukset. Porvoon Akilleksen ja Porvoon Urheilijoiden sunnuntaina isännöimiin kisoihin keskuskentälle saapui kaikkialta Suomesta 336 urheilijaa erinomaisiin olosuhteisiin, minkä lisäksi yleisen sarjan kilpailuihin osallistui 80 urheilijaa.
Osallistujamäärän kasvaessa tulostasokin koveni, mutta itäisen Uudenmaan nuorisourheilijat ylsivät tästä huolimatta upeasti 15 lajivoittoon. Akilles saavutti kuusi lajivoittoa, Porvoon Urheilijat neljä, Sibbo-Vargarna kolme, Lovisa Tor yhden ja Liljendal IK yhden.
Itäuusmaalaisiksi voidaan lukea myös kiekonheittäjät Aatu Kangasniemi Nurmijärven Yleisurheilusta ja Patricia Kellgren Helsingin IFK:sta, jotka kumpikin ovat Porvoon Urheilijoiden kasvatteja. He voittivat 14-vuotiaiden poikien ja 17-vuotiaiden tyttöjen kiekonheiton loistotuloksin 55,43 ja 43,55.
Akilleksen urheilijoista parhaat tulokset tekivät 15-vuotiaiden tyttöjen 800 metriä ylivoimaisesti ajalla 2.20,56 voittanut Ida Finell sekä pituushyppääjä Gisela Bergström, joka löi kymmenen kanssakilpailijaansa 17-vuotiaiden tyttöjen pituushypyssä. Voittotulos 524 olisi Giselan ennätys, mutta se syntyi myötätuuleen.
Akilleksen muut lajivoittajat olivat Linus Ekholm 14-vuotiaiden poikien 100 metrin juoksussa, Oliver Liljendal 11-vuotiaiden poikien kiekonheitossa ja Tobias Isaksson, joka voitti sekä 10-vuotiaiden poikien 60 metrin juoksun että korkeushypyn.
Naisten 11-vuotiaiden kiekonheiton voitti Charlotte Knape Sibbo-Vargarnalta.
Porvoon Urheilijoille voittoja juoksuradalla
Porvoon Urheilijoiden Pinja Lindstedt voitti 13-vuotiaiden tyttöjen 1?000 metrin juoksun mainiolla ajalla 3.09,37. Tulos on tämän ikäluokan toiseksi paras Suomessa tänä vuonna.
Lajivoittajiksi juoksivat Porvoon Uurheilijoista myös Alex Ahlgren 12-vuotiaiden poikien 1?000 metrillä sekä Aino Pirhonen ja Venla Repo 12- ja 11-vuotiaiden tyttöjen 60 metrin pikapyrähdyksessä. Lisäksi Marcus Koljonen vei voiton 11-vuotiaiden poikien 60 metrin juoksulla.
Sibbo-Vargarnan kolme lajivoittajaa olivat 17-vuotiaiden poikien kuulantyönnön tuloksella 13,87 voittanut Robin Hildén, 14-vuotiaiden poikien korkeushypyn voittanut Valter Nylund ja 11-vuotiaiden tyttöjen kuulaa ylivoimaisesti muita pidemmälle työntänyt Victoria Knape.
Yksi päivän ylivoimaisimmista voittajista oli Lovisa Torin Kent Lindholm 11-vuotiaiden poikien 1?000 metrin juoksussa erinomaisella ajalla 3.18,56. Mainiosti onnistui myös 13-vuotiaiden tyttöjen kuulantyönnön tuloksella 11,92 voittanut Liljendal IK:n Jessica Björksten.
Juniorikilpailuiden yksi kovatasoimmista lajeista oli 17-vuotiaiden poikien 110 metrin aitajuoksu, missä Sibbo-Vargarnan Matias Tulokas venyi toiseksi upealla ajalla 14,44. Häntä hiukan nopeampi oli vain Suomen ja Britannian kaksoiskansalainen Jonatan Sperryn Espoon Tapioista, joka aitoi peräti 14,18.
Omassa ikäluokassaan erittäin hyviin tuloksiin ylsivät myös Akilleksen 17-vuotias seiväshyppääjä Niklas Tallqvist, joka ylitti korkeuden 385, Akilleksen 16-vuotias Oscar Nyholm, joka paransi 800 metrin ennätyksekseen 2.09,76 ja Akilleksen 15-vuotias Elliot Schmidt, joka juoksi 100 metriä 12,03.
TULOKSIA: PORVOON HUIPPUKISOJEN JUNIORIKILPAILUT 12.7.2020
POJAT
M19 100 m (2,8 m/s): 1) Karim Echahid LA 10,98, 2) Rasmus Martin SibVa 11,27, 3) Atte Sormunen UKK 11,54, 4) Sakke Petäjäsaari ValkealKa 11,75, 5) Hadi Yousefi HeTa 12,08, 6) Andrei Kiviharju EsboIF 12,26, Samuli Hänninen KarhU hylättiin.
M19 800 m: 1) Ville Harju KU-58 2.05,90, 2) Olli Harju KU-58 2.08,49.
M19 110 m aj (100 cm aidat, 0,8 m/s): 1) Karim Echahid LA 14,60, 2) Tomi Laakso TapanilErä 14,87, 3) Andrei Kiviharju EsboIF 18,05.
M19 Kiekko (1,75 kg): 1) Eero Virtanen ImatrU 49,55, 2) Juha Närhi LempKi 39,53, 3) Andrei Kiviharju EsboIF 33,76, 4) Aron Johansson BorgåAk 23,32, 5) Samuel Puustinen (M15) BorgåAk 23,30.
M17 100 m (2,1): 1) Sampo Väyrynen EspTa 11,38, 2) Johannes Hakala EspTa 11,62, 3) Anton Mustonen LA 11,70, 4) Miki Likander EspTa 11,85, 5) Rado Lindberg EsboIF 12,16.
B-erä (2,4): 1) Anton Riihilahti AsikkRa 12,38, 2) Maximilian Bergholm EsboIF 12,45, 3) Joona Heikkerö PorvU 13,07,4) Artjom Kiviharju EsboIF 13,28.
M17 800 m: 1) Teemu Mälkiä LA 2.07,09, 2) Johannes Hakala EspTa 2.07,36, 3) Kasper Lindeberg LA 2.07,69, 4) Oscar Nyholm BorgåAk 2.09,76, 5) Joel Vuohtoniemi VU 2.12,94, 6) Eeli Jauhiainen KuusankKi 2.14,96, 7) Joona Heikkerö PorvU 2.15,66, 8) Samuel Räty KeravU 2.15,95, 9) Robin Fransman SibVa 2.17,32, 10) Anton Riihilahti AsikkRa 2.26,15.
M17 110 m aj (91,4 cm aidat, 3,3 m/s): 1) Jonatan Sperryn EspTa 14,18, 2) Matias Tulokas SibVa 14,44, 3) Sampo Väyrynen EspTa 14,85.
M17 Seiväs: 1) Martti Hyvärinen LUM 445, 2) Oskari Henttinen KokemKV 425, 3) Eeli Heikkilä TuUL 415, 4) Niklas Tallqvist BorgåAk 385, 5) Eerik Mäkelä LA 385, 6) Johannes Mäkelä HKV 375, 7) Artjom Kiviharju EsboIF 345, 8) Eelis Hynninen HartVo 275, 9) Urho Aro HKV 255, 10) Robin Helenius TuUL 245, Oliver Helenius TuUL ilman tulosta (375)
M17 Kuula (5 kg): 1) Robin Hildén SibVa 13,87, 2) Aron Johansson BorgåAk 9,65, 3) Joona Heikkerö PorvU 9,08.
M15 100 m: 1) Oliver Öhman IFRaseb 11,60, 2) Kalle Hirvi KirkkonU 11,74, 3) Elliot Schmidt BorgåAk 12,03, 4) Thomas Isaksson BorgåAk 12,39, 5) Lauri Manner-Raappana HKV 12,55.
B-erä (1,4): 1) Linus Henriksson BorgåAk 12,98, 2) Samuel Puustinen BorgåAk 13,05 … 4) Alec Ekblom BorgåAk 13,32.
M15 800 m: 1) Rasmus Tenkanen IFRaseb 2.30,37, 2) Linus Henriksson BorgåAk 2.32,06, 3) Samuel Puustinen BorgåAk 2.36,65.
M15 Korkeus: 1) Eemil Kulmala VehmaistU 159, 2) Thomas Isaksson BorgåAk 150, 3) Linus Henriksson BorgåAk 145.
M15 Kiekko (1 kg): 1) Onni Rustholkarhu LA 44,45, 2) Pyry Selin LA 38,89, 3) Samuel Puustinen BorgåAk 34,21, 4) Elliot Schmidt BorgåAk 28,27, 5) Linus Henriksson BorgåAk 23,73.
M14 100 m (0,6: 1) Linus Ekholm BorgåAk 12,58 … 4) Alexander Heikkinen BorgåAk 13,46.
M14 Korkeus: 1) Valter Nylund SibVa 156.
M14 Kiekko (1 kg): 1) Aatu Kangasniemi NurmijYU 55,43 … 3) Alexander Heikkinen BorgåAk 26,97.
M13 60 m (1,3): 1) Max Sjöström IFRaseb 7,93 … 3) Oiva Odiah PorvU 8,30, 5) Mikael Gustafsson SibVa 8,64, 6) Kaarlo Strandström SibVa 8,77, 8) Albert Isaksson BorgåAk 8,90 (1,9), 9) Oliver Sveholm BorgåAk 9,05 (1,9), 11) Matias Palomäki PorvU 10,23 (1,9).
M13 1000 m: 1) Konsta Väisänen LA 3.07,21 … 3) Kaarlo Strandström SibVa 3.12,97, 5) Matias Palomäki PorvU 4.02,99.
M13 Korkeus: 1) Max Sjöström IFRaseb 152 … 3) Albert Isaksson BorgåAk 140, 4) Oiva Odiah PorvU 135, 5) Oliver Sveholm BorgåAk 125.
M13 Kiekko (750 g): 1) Aapo Vanhanen EspTa 30,21 … 4) Albert Isaksson BorgåAk 22,22, 7) Oliver Sveholm BorgåAk 19,44.
M12 60 m (1,4): 1) Valtteri Hyyrynen TuUL 8,66 … 4) Anton Myrtenblad PorvU 8,94, 6) Leo Thor Ruotsi (BorgåAk) 9,06 (2,4).
M12 1000 m: 1) Alex Ahlgren PorvU 3.30,10.
M12 Korkeus: 1) Elmer Keinänen EsboIF 143 … 3) Anton Myrtenblad PorvU 130.
M12 Kiekko (750 g): 1) Juho Taavila NastNa 36,32 … 6) Anton Myrtenblad PorvU 18,34.
M11 60 m (1,5): 1) Marcus Koljonen PorvU 8,67 … 5) Oliver Hallikainen BorgåAk 9,36.
M11 1000 m: 1) Kent Lindholm LovTor 3.18,56.
M11 Korkeus: 1) Jakob Holmberg IFRaseb 131, 2) Oliver Hallikainen BorgåAk 128, 3) Marcus Koljonen PorvU 128.
M11 Kiekko (600 g): 1) Oliver Liljendal BorgåAk 22,97 … 4) Oliver Hallikainen BorgåAk 17,25.
M10 60 m (2,5: 1) Tobias Isaksson BorgåAk 9,40, 2) Tobias Tallqvist BorgåAk 9,64 … 4) Alex Leiramo PorvU 10,73.
M10 1000 m: 1) Eemeli Taponen HeJy 3.45,06, 2) Alex Leiramo PorvU 4.32,04.
M10 Korkeus: 1) Tobias Isaksson BorgåAk 125, 2) Tobias Tallqvist BorgåAk 115 … 4) Alex Leiramo PorvU 95.
M10 Kiekko (600 g): 1) Tomas Mäkinen LA 21,82, 2) Tobias Isaksson BorgåAk 18,30, 3) Tobias Tallqvist BorgåAk 17,20, 4) Alex Leiramo PorvU 13,06, 5) Robin Johansson BorgåAk 11,58.
M9 40 m (2,4): 1) Veeti Seppälä NastNa 6,74 … 4) Elias Hirtentreu PorvU 7,36, 7) Leo Erokhin PorvU 8,80.
M9 Pituus: 1) Veeti Seppälä NastNa 359, 2) Elias Hirtentreu PorvU 330.
M9 Keihäs (400 g): 1) Tomas Mäkinen LA 22,28 … 4) Jonathan Liljendal BorgåAk 10,24, 7) Leo Erokhin PorvU 4,65.
TYTÖT
N19 100 m (1,5): 1) Vilma Hakala HIFK 12,51, 2) Pinja Heinonen TP 12,91, 3) Roosa Pirinen KarhKa 12,97, 4) Anniina Haapala JoutsPo 12,99, 5) Saara Rantanen HyvinkSU 13,41, 6) Hanna Lammassaari LA 13,85, 7) Ada Koskelainen KarhU 14,28.
B-erä (1,6): 1) Saara Rantanen HyvinkSU 13,41, 2) Hanna Lammassaari LA 13,85, 3) Ada Koskelainen KarhU 14,28, Nea Hänninen KarhU keskeytti.
N19 800 m: 1) Nelli Viskari ValkealKa 2.20,26, 2) Ada Koskelainen KarhU 2.38,00.
N19 100 m aj (0,2): 1) Pinja Heinonen TP 15,23.
N19 Kiekko: 1) Patricia Kellgren HIFK 43,55, 2) Annukka Vainonen IitPy 42,51, 3) (kilp. ulkop.) Emilia Anttila (N20) BorgåAk 38,29, 4) Jonna Virén LiljIK 30,16, 5) Pinja Muotka LA 28,55.
N17 100 m (0,2): 1) Senja Roos LA 12,30, 2) Ella Paukku EsboIF 12,68, 3) Liina Tervo HIFK 12,73, 4) Iina Holopainen HIFK 12,93, 5) Laura Einamo HIFK 13,00, 6) Olivia Marttila VantSa 13,06, 7) Sade Lampila KarhKa 14,29.
B-erä (1,5): 1) Saimi Lupala IFRaseb 13,09, 2) Juulia Inkinen LA 13,11, 3) Ida Suuronen BorgåAk 13,26, 4) Nora Koskela-Koivisto HIFK 13,40, 5) Ina Appelqvist EsboIF 13,76, 6) Elisa Alastalo RiihimKi 14,09, 7) Amanda Ekblom BorgåAk 14,12.
N17 800 m: 1) Olivia Hänninen EspTa 2.24,76, 2) Vilma Patrikainen NokU 2.27,25, 3) Petriina Niininen NokU 2.28,73, 4) Carla Jalkanen BorgåAk 2.29,59, 5) Olivia Ettanen KarhU 2.29,92, 6) Nea Halttunen AsikkRa 2.30,58, 7) Mette Nurminen KarhKa 2.32,69, 8) Ida Suuronen BorgåAk 2.33,82, 9) Annika Juvala EsboIF 2.38,47, 10) Krista Korhonen HKV 2.42,81, 11) Petranella Poranen HKV 2.43,95, 12) Nikita Kumpulainen HKV 2.44,12, 13) Mona Korelin HKV 2.46,53, 14) Jessica Hjort BorgåAk 2.58,62.
N17 100 m aj (76,2 cm aidat, 2,7 m/s): 1) Liina Tervo HIFK 13,98, 2) Ella Paukku EsboIF 15,42, 3) Laura Einamo HIFK 15,52, 4) Emmi Hietanen RiihimKi 15,56, 5) Saimi Lupala IFRaseb 16,17, 6) Juulia Inkinen LA 16,58.
N17 Pituus: 1) Gisela Bergström BorgåAk 524 (2,1 m/s, myös 516 -0,8 m/s), 2) Lilja Koskela HKV 517, 3) Emilia Voutilainen HKV 498, 4) Juulia Raitanen LUU 489, 5) Elisa Alastalo RiihimKi 476, 6) Sandra Johansson BorgåAk 471, 7) Vanessa Lindberg SibVa 470, 8) Venla Lindroos KeravU 451, 9) Amanda Ekblom BorgåAk 441, 10) Jannika Viljakainen BorgåAk 440, 11) Ina Appelqvist EsboIF 393.
N17 Kuula (3 kg): 1) Annukka Vainonen IitPy 14,94., 2) Tiina Järvinen LA 13,93, 3) Jonna Virén LiljIK 12,42, 4) Emmi Hietanen RiihimKi 12,42, 5) Helmi Lievonen RiihimKi 10,61, 6) Sara Puustinen BorgåAk 8,25
N15 100 m (1,8): 1) Siiri Siirtola HKV 12,63, 2) Edesa Gashi HKV 13,05, 3) Leonie Winell EsboIF 13,32, 4) Ida Finell BorgåAk 13,40.
B-erä (0,8): 1) Aischa Kalala KeravU 13,31 … 4) Kajsa Grönqvist BorgåAk 17,71.
N15 800 m: 1) Ida Finell BorgåAk 2.20,56, 2) Ronja Orivuori VU 2.28,36, 3) Venny Auvinen HKV 2.30,05.
N15 Pituus: 1) Leonie Winell EsboIF 468, 2) Kiirna Hemminki HKV 450, 3) Silja Häkämies YlämPy … 6) Suvi Knoop PorvU 425, 7) Kajsa Grönqvist BorgåAk 309.
N15 Kuula (3 kg): 1) Emilia Rouvinen HyvinkSU 11,09, 2) Meeri Lehtimäki KUYU 10,28, 3) Kajsa Grönqvist BorgåAk 6,20.
N14 100 m (1,2): 1) Helmiina Saarikunnas LA 12,84, 2) Kira Kaipiainen KarhKa 13,11, 3) Jonna Aalto JoKa 13,20 … 12) Fanny Böhling BorgåAk 13,87 (2,2), 18) Eevi Kontinen BorgåAk 14,60 (1,1), 21) Anni Kiiski PorvU 15,87 (1,1).
N14 800 m: 1) Mila Heikkonen KUYU 2.26,52, 2) Taimi Vallinoja HKV 2.28,73, 3) Elle Ceder KeravU 2.31,19 … 7) Alexandra Kinnunen BorgåAk 2.38,14, 8) Sara Koskela PorvU 2.38,63.
N14 Pituus: 1) Helmiina Saarikunnas LA 513 (3,4 m/s), 2) Kira Kaipiainen KarhKa 506, 3) Lumia Laakso KUYU 493, 4) Tuuli Kiviniemi PorvU 479 (4,2 m/s), 9) Fanny Böhling BorgåAk 444, 12) Alexandra Kinnunen BorgåAk 401, 17) Anni Kiiski PorvU 333.
N14 Kuula (3 kg): 1) Sanni-Veera Viertola RiihimKi 10,96, 2) Jessica Björksten (N13) LiljIK 10,63, 3) Elsa Keinänen EsboIF 10,54 … 6) Eevi Kontinen BorgåAk 6,56.
N13 60 m (1,7): 1) Silja Niemi LA 8,55 … 10) Hertta Turunen PorvU 8,96, 12) Fanny Holm SibVa 8,98 (1,1), 13) Pinja Wallen BorgåAk 8,99 (1,1), 14) Dina-Irene Lönnström BorgåAk 9,44 (1,1).
N13 1000 m: 1) Pinja Lindstedt PorvU 3.09,37, 2) Alisa Kiiski PorvU 3.23,49, 3) Nella Hjort EspTa 3.30,07, 4) Minea Nurminen KarhKa 3.30,86, 5) Aino Jokkala PorvU 3.31,62, 6) Anna Kerko HyvinkSU 3.38,76, 7) Jenni Hirvonen EsboIF 3.44,51.
N13 Pituus: 1) Mia Flink EspTa 464 (2,9 m/s) … 7) Pinja Wallen BorgåAk 395, 9) Fanny Holm SibVa 380, 10) Dina-Irene Lönnström BorgåAk 322.
N13 Kuula (2,5 kg): 1) Jessica Björksten LiljIK 11,92 … 3) Ella Eriksson LiljIK 9,22, 6) Emilia Liljendal BorgåAk 6,54.
N12 60 m (2,1): 1) Aino Pirhonen PorvU 8,89 … 4) Enni Hedberg KerkkU 9,02, 5) Unna Uosukainen KerkkU 9,11 (2,6), 9) Erika Tallqvist BorgåAk 9,37, 12) Miisa Mäittälä PorvU 9,69 (2,6), 13) Sarah Isaksson BorgåAk 9,74 (2,6).
N12 1000 m: 1) Hilla Tuominen LA 3.24,26 … 3) Isabella Stenbäck BorgåAk 3.42,23, 4) Alina Nyholm BorgåAk 3.44,98, 5) Miisa Mäittälä PorvU 3.54,75.
N12 Pituus: 1) Ruth Toivola RiihimKi 447 … 4) Aino Pirhonen PorvU 408 (2,8 m/s, myös 399 1,4 m/s), 6) Erika Tallqvist BorgåAk 392, 7) Enni Hedberg KerkkU 391, 8) Unna Uosukainen KerkkU 388, 14) Isabella Stenbäck BorgåAk 336, 15) Alina Nyholm BorgåAk 332, 16) Sarah Isaksson BorgåAk 328.
N12 Kuula (2,5 kg): 1) Ruth Toivola RiihimKi 11,34 … 4) Erika Tallqvist BorgåAk 7,91, 8) Miisa Mäittälä PorvU 5,62, 9) Sarah Isaksson BorgåAk 5,15.
N11 60 m (2,3): 1) Venla Repo PorvU 9,12 … 6) Fanny Finell BorgåAk 9,76, 10) Katja Hannén PorvU 10,06 (1,8), 12) Clara Henriksson BorgåAk 10,14 (1,8), 17) Ada Myrtenblad PorvU 10,70 (1,8), 18) Ronja Hannén PorvU 10,96 (1,8), 19) Sara Tuparinne PorvU 11,10 (1,6).
N11 1000 m: 1) Alicia Palomäki IFRaseb 3.43,19 … 4) Fanny Finell BorgåAk 3.57,53, 6) Katja Hannén PorvU 4.15,00, 7) Enni Jokkala PorvU 4.20,96.
N11 Pituus: 1) Olivia Aaltonen HKV 406 … 4) Venla Repo PorvU 357, 9) Katja Hannén PorvU 336, 13) Fanny Finell BorgåAk 315, 16) Clara Henriksson BorgåAk 294, 17) Sara Tuparinne PorvU 291.
N11 Kuula (2 kg): 1) Charlotte Knape SibVa 9,62., 5) Venla Repo PorvU 6,88, 8) Ada Myrtenblad PorvU 6,12, 11) Sara Tuparinne PorvU 5,85, 12) Clara Henriksson BorgåAk 5,81, 13) Fanny Finell BorgåAk 5,76, 15) Ronja Hannén PorvU 5,28, Enni Jokkala PorvU ilman tulosta.
N10 60 m (1,9): 1) Isla Kimpimäki EspTa 9,02 … 8) Maiju Mäittälä PorvU 10,10 (1,2).
N10 1000 m: 1) Meri Henttonen HKV 3.54,60 … 3) Maiju Mäittälä PorvU 4.09,65.
N10 Pituus: 1) Fianna Myllyniemi HKV 394.
N10 Kuula (2 kg): 1) Nella Lemström KarhU 7,27, 2) Maiju Mäittälä PorvU 7,10.
N9 40 m (0,4): 1) Enia Gürler HKV 6,89 … 5) Elin Nyholm BorgåAk 7,31, 7) Tilda Tommola KerkkU 7,41 (0,9), 12) Vera Hamina PorvU 7,70 (1,5), 13) Charlotta Lauren BorgåAk 7,79 (1,5), 16) Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,00 (0,9).
N9 Pituus: 1) Miisa Virtanen HyvinkSU 378 … 4) Elin Nyholm BorgåAk 322, 8) Tilda Tommola KerkkU 302, 9) Sini Knoop PorvU 300, 14) Vera Hamina PorvU 267.
N9 Keihäs (400 g): 1) Oona Vanhanen EspTa 21,45 … 5) Vera Hamina PorvU 7,12.
»» Borgå Topgames – Porvoon huippukisat kaikki tulokset
019 521 7500
viestiitavayla.fi8:00 - 16:00
Kaikki yhteystiedot