Viikon kysymys
Luetuimmat
Uusimmat
A-
A+
Noora Juslin alitti ensimmäisen kerran 14 sekunnin rajan Akilleksen seuraennätyksellä 13,87. Hän jäi toiseksi vain maajoukkuetason urheilijalle Kira Kytölälle.
Akilles yleisurheilu
PORVOO Porvoon Huippukisojen yleisen sarjan lajeissa kilpaili 12 Itä-Uudenmaan yleisurheilijaa ja erinomaisissa olosuhteissa kotiyleisön kannustaessa kymmenen heistä juoksi paremmin kuin oma ennätyksensä. Osa ennätyksistä kuitenkin syntyi yli 2,0 sekuntimetrin myötätuulessa.
Parhaiten menestyi Akilleksen Noora Juslin, joka venyi naisten 100 metrin aitajuoksussa toiseksi maajoukkueurheilija Kira Kytölän jälkeen ajalla 14,02. Alkuerissä Noora alitti ensimmäisen kerran 14 sekunnin rajan Akilleksen seuraennätyksellä 13,87. Omaa ennätystään hän on tänä vuonna parantanut jo 0,57 sekuntia.
Jonni Blomqvist juoksi miesten 300 metrillä Akilleksen seuraennätyksen 34,58. Tasaisessa kilpailussa eroa voittaja Tommi Mäkiseen oli 0,66 sekuntia. Kilpailu oli tasoltaan historian paras 300 metriä Suomessa. Aiemmin enintään neljä miestä samassa juoksussa on ollut nopeampia, mutta nyt Jonni jäi seitsemänneksi.
Erinomaisia aikoja juostiin myös 100 metrillä
Akilleksen Willem Kajander oli finaalin kolmas ajalla 10,53. Se on sekunnin sadasosan parempi, kuin hänen seuraennätyksensä, mutta myötätuulta mitattiin 2,6 metriä sekunnissa.
Akilleksen Ruotsissa asuvat kaksoisveljekset Viktor ja William Thor olivat alkuerien kolmas ja kuudes ajoin 10,62 ja 10,80. Kumpikin alitti myötätuulessa roimasti oman ennätyksensä. He eivät kuitenkaan matkaväsyneinä osallistuneet finaaliin. Viktorin ennätys ilman myötätuulta on 10,79 ja Williamin 10,89.
Jonni Blomqvist urakoi kaksi matkaa sijoittuen myötätuuleen juostussa 100 metrin B-finaalissa kolmanneksi ajalla 11,01. Hänen ennätyksensä ilman myötätuulta on 11,27. Satasella kilpaili Akilleksesta myös Victor Fagerholm, joka oli alkuerien sijalla 16 ajalla 11,45.
300 metrin matkalla Jonni Blomqvistin ohella hyvää vauhtia piti Sibbo-Vargarnan Mikael Granqvist, joka sijoittui yhdeksänneksi ennätyksellään 34,97. Sipoolaisista on aiemmin tätä nopeammin juossut vain 400 metrin hallitseva Suomen mestari Elias Aalto, joka selkävaivan vuoksi ei ole vielä aloittanut kauttaan.
Akilleksen Max Tallqvist ja Vargarnan Oliver Enquist voittivat 300 metrin omat eränsä uusilla ennätyksillään 36,17 ja 37,21. Yhteistuloksissa he olivat sijoilla 13 ja 17. Vargarnan Carl-Ivar Back paransi hänkin ennätyksensä alle 40 sekunnin juosten sijalle 21 ajalla 39,67.
Naisten 100 metrillä Vargarnan Jessica Laxén juoksi alkuerissä ennätyksensä 12,65 ja oli B-finaalissa toinen ajalla 12,68. Vargarnan Elin Holmberg palasi kilparadoille seitsemän vuoden tauon jälkeen ja yllätti juoksemalla alkuerissä aivan ennätyksensä tuntumaan 12,82.
Porvoon Huippukisat 12.07.2020
Miehet
100 m (2,6 m/s): 1) Viljami Kaasalainen JKU 10,32, 2) Riku Illukka VantSa 10,37, 3) Willem Kajander BorgåAk 10,53, 4) Jonathan Brace EsboIF 10,58, 5) Joel Turkka TP 10,77, 6) Mikael Granqvist SibVa 10,89, 7) Lassi Kaukonen HKV 10,91, 8) Hannes Siitonen HKV 11,01.
B-finaali (2,6): 1) Mikael Granqvist SibVa 10,89, 2) Arttu Paananen EsboIF 10,90, 3) Jonni Blomqvist BorgåAk 11,01, 4) Juho Rönkä JanJa 11,13, 5) Heikki Äijälä NouSu 11,25, 6) Joska Tommola LA 11,44.
C-finaali (0,5): 1) Eric Sjölund MIFK (Åland) 11,28, 2) Heikki Leppänen EsboIF 11,75.
1. alkuerä (2,2): 1) Kaasalainen 10,48, 2) Koskinen 10,94, 3) Blomqvist 11,07, 4) Rönkä 11,20, 5) Tommola 11,28, 6) Leppänen 11,73.
2. alkuerä (1,0): 1) Brace 10,69, 2) Turkka TP 10,89, 3) Siitonen 11,03, 4) Paananen 11,08, 5) Sjölund 11,35, 6) Victor Fagerholm BorgåAk 11,45.
3. alkuerä (1,0): 1) Illukka 10,53, 2) Kajander 10,75, 3) Kaukonen 11,06, 4) Granqvist 11,17, 5) Äijälä 11,34, 6) Mihail Paramonov HIFK 12,01.
4. alkuerä (2,4): 1) Viktor Thor BorgåAk 10,62, 2) William Thor BorgåAk 10,80.
300 m: 1) Tommi Mäkinen HKV 33,92, 2) Tuomas Lehtonen LiePa 34,13, 3) Erik Back HIFK 34,15, 4) Oskari Mörö EsboIF 34,26, 5) Joel Turkka TP 34,30 (B-erän voittaja), 6) Ville Aarnivala TP 34,37, 7) Jonni Blomqvist BorgåAk 34,58 (Akilleksen seuraennätys), 8) Leo Uusimäki KU-58 34,67 (C-erän voittaja), 9) Mikael Granqvist SibVa 34,97, 10) Elias Jrad KU-58 35,18, 11) Heikki Äijälä NouSu 35,45, 12) Pekka Sinkkonen HIFK 35,95, 13) Max Tallqvist BorgåAk 36,17 (E-erän voittaja), 14) Jevgeni Aleksandrov HIFK 36,72, 15) Markus Hurri LiePa 36,99, 16) Samuli Raikunen LiePa 37,03, 17) Oliver Enqvist SibVa 37,21 (D-erän voittaja), 18) Andreas Kärkkäinen LUU 37,57, 19) Samu Laakso TapanilErä 38,58, 20) Markku Tervo HKV 38,97, 21) Carl-Ivar Back SibVa 39,67, Oskari Jacobsson KeravU hylättiin.
110 m aitajuoksu (3,0): 1) Pyry Santahuhta KankaanpSL 14,45, 2) Eelis Hirvinen KankaanpSL 14,83.
Alkuerä (0,8): 1) Santahuhta 14,62, 2) Hirvinen 15,18.
Naiset
100 m (2,3): 1) Johanna Kylmänen RaisKu 11,89, 2) Merituuli Jääskeläinen LUM 11,95, 3) Netta Salo SavRi 12,05, 4) Sara Siltala HKV 12,28, 4) Säde Honkala TuUL 12,28, 6) Petra Häggqvist HKV 12,40, 7) Linn Gustafsson SaltvFr (Åland) 12,47, Lotta Kemppinen HIFK hylättiin vilppilähdön vuoksi (11,51).
B-finaali (2,6): 1) Ilona Kekkonen LA 12,36, 2) Jessica Laxen SibVa 12,68, 3) Lotta Lahtinen IFRaseb 12,74, 4) Viivi Hellman TP 12,80, 5) Eeva Samberg HKV 12,92, 6) Elin Holmberg SibVa 12,94, Adina Renlund JomalaIK (Åland) & Jasmin Showlah HIFK hylättiin.
C-finaali (0,2): 1) Maija Pitkänen TuUL 13,18, 2) Emelie Österman HIFK 13,68.
1. alkuerä (0,3): 1) Kylmänen 11,88, 2) Jääskeläinen 12,03, 3) Siltala 12,23, 4) Häggqvist 12,36, 5) Gustafsson 12,44, 6) Kekkonen 12,62.
2. alkuerä (0,3): 1) Kemppinen 11,47 (kkk & ka-8), 2) Salo 12,09, 3) Showlah 12,46, 4) Jessica Rautelin EsboIF 12,75, 5) Hellman 12,97, 6) Renlund 12,99, 7) Pitkänen 13,12.
3. alkuerä (0,2): 1) Honkala 12,28, 2) Laxen 12,65, 3) Lahtinen 12,72, 4) Holmberg 12,82, 5) Samberg 12,95, 6) Aada Peltonen HKV 13,27, 7) Österman 13,39.
300 m: 1) Jeanine Nygård VasaIS 39,69 (kkk), 2) Hilla Uusimäki KU-58 39,88, 3) Anniina Laitinen HKV 40,04, 4) Kira Kruuti HKV 40,10, 5) Hertta Hankimaa KUYU 40,62 (B-erän voittaja), 6) Meeri Salomaa EsboIF 41,09, 7) Pinja Pikkupeura HIFK 41,28, 8) Julia Ihantola EspTa 41,77, 9) Carla Liukkonen EspTa 42,28, 10) Anni Nylund JomalaIK (Åland) 42,95, 11) Ella-Maria Multala KUYU 44,78.
100 m aitajuoksu: 1) Kira Kytölä EsboIF 13,82, 2) Noora Juslin BorgåAk 14,02, 3) Julia Enarvi JKU 14,06, 4) Lotta Vento TuUL 14,19, 5) Erin Karjalahti NurmijYU 14,42, 6) Iina Holopainen HIFK 14,69, 7) Essi Vehmaa LUM 14,71, 8) Jessica Rautelin EsboIF 14,88.
B-finaali (2,0): 1) Roosa Toivonen HKV 14,78, 2) Edit Nurminen TuUL 14,99.
1. alkuerä (0,2): 1) Enarvi 13,83, 2) Rautelin 14,29, 3) Holopainen 14,36, 4) Vehmaa 14,86, 5) Kaisa Pousi TP 16,00, 6) Nurminen 16,62.
2. alkuerä (1,5): 1) Kytölä 13,80, 2) Juslin 13,87 (Akilleksen seuraennätys), 3) Vento 14,07, 4) Karjalahti 14,52, 5) Toivonen 14,99, 6) Sanni Kettunen SalVil 15,61.
019 521 7500
viestiitavayla.fi8:00 - 16:00
Kaikki yhteystiedot